T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ( Web )
7. GRUP CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ

7. GRUP CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ

Eğitim Başlangıç Tarihi: 24 Eylül 2022 

Eğitim Süresi : 126 Saat

Eğitim Saatleri : 09:00-18:00

Kontenjan: 25

Eğitim Yeri: Uzaktan eğitim

Eğitim Koordinatörü: Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş (AİLEMER ve ÜSEM Müdürü)

Eğitmen: Psikolog Cinsel Terapist Serap Güngör.  Katkıda Bulunanlar: Doç.Dr. Sadettin Güngör, Op.Dr. Sühan Bolay ve Uzm. Dr. Erkut Coşkun

Kimler Katılabilir: Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Aile Danışmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Uzman Psikiyatri Hemşireleri, Davranış Bilimleri Mezunları ve bu alanlarda lisans mezunu olmayıp Psikoloji, PDR, SHU gibi alanlarında yüksek lisans veya doktora yapanlar

Eğitimin Amacı

Cinsel işlev biyolojik, psikolojik ve sosyokültürel etkileşimlere dayalı bir süreçtir. Katılımcılar, bu süreçte ortaya çıkabilen sorunların etkin bir şekilde değerlendirilmesi ve terapisi için sağlam bir bilgi ve beceri temeline sahip olurlar. Cinsel sorunlar ve klinik müdahaleler psikoseksüel ağırlıklı olarak ele alınır.  Tıbbi kuramlara, araştırmalara ve kılavuzlara günlük uygulamalar perspektifinden yer verilir. Eğitim kapalı grup eğitimi şeklinde yürütülür. Tüm sunumlar interaktiftir. Ellinin üzerinde eğitici video gösterilir, yüzün üzerinde terapötik teknik ya da egzersiz öğretilir. Oturumlara eksiksiz devam etmek gereklidir. 

 

7. Grup Eğitim Takvimi:

Modül-1: 24 - 25 Eylül 2022

Modül-2: 8 - 9 Ekim 2022

Modül-3: 22 - 23 Ekim 2022

Modül-4: 5 - 6 Kasım 2022

Modül-5: 19 – 20 Kasım 2022

Modül-6: 3 - 4 Aralık 2022

Modül-7: 17 - 18 Aralık 2022

 

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Sıklıkla işlenen konu başlıkları modüller halinde aşağıda verilmiştir. Katılımcıların en yüksek verimi alabilmesi için konuların akışı, çeşitliliği, derinliği ve genişliği kursun gidişatına göre eğitmen tarafından dinamik olarak ayarlanmaktadır. 

Modül 1: Cinsellik

 • Cinselliğin Konuşulması
 • Türkiye’de Cinsellik
 • Cinsellikle İlgili Temel Kavramlar
 • Cinsellik Literatürünün Tarihsel Gelişimi ve Önderleri
 • Tipik Cinsel Davranışlar
 • Atipik Cinsel Davranışlar
 • Cinsel Anatomi ve Fizyoloji

Modül 2: Cinsel Değerlendirme

 • Cinsel Yanıt Modelleri
 • Cinsel İşlev Bozukluklarına Genel Bakış
 • Cinsel İşlev Bozukluklarına Etki Eden Faktörler
 • Cinsel Terapi ve Cinsel Terapist
 • Psiko-Sosyal Değerlendirme
 • Biyomedikal değerlendirme (ve tedavi seçenekleri)

Modül 3: Temel Terapötik Teknikler

 • Terapi Yol Haritası Oluşturma
 • Bilişsel Müdahale Teknikleri 
 • Duygusal Müdahale Teknikleri  
 • İlişkisel Müdahale Teknikleri  
 • Davranışsal Müdahale Teknikleri
 • Sensate Focus

Modül 4: Spesifik Terapötik Teknikler-1

 • Erkekte Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu
 • Kadında Cinsel İlgi / Uyarılma Bozukluğu
 • Erektil Disfonksiyon

Tanı Kriterleri, Tanıda Püf Noktalar, Ayırıcı Tanı, Spesifik Değerlendirme Özellikleri, Spesifik

Terapötik Müdahaleler

Modül 5: Spesifik Terapötik Teknikler-2 

 • Kadında Orgazm Bozukluğu (Anorgazmi)
 • Erken Boşalma

Tanı Kriterleri, Tanıda Püf Noktalar, Ayırıcı Tanı, Spesifik Değerlendirme Özellikleri, Spesifik

Terapötik Müdahaleler

Modül 6: Spesifik Terapötik Teknikler-3 

 • Geç Boşalma 
 • Kadında Genital Ağrı / Penetrasyon Bozukluğu (Vaginismus) 

Tanı Kriterleri, Tanıda Püf Noktalar, Ayırıcı Tanı, Spesifik Değerlendirme Özellikleri, Spesifik

Terapötik Müdahaleler

 • Cinsel Terapide Sık Karşılaşılan Zorluklar
 • Nüksleri Önlemek ve İyileşmeyi Kalıcı Hale Getirmek

Modül 7: Nüks Önleme

 

EĞİTMEN

Eğitim, ağırlıklı olarak Psikolog Serap GÜNGÖR tarafından verilecektir.  Psikolog GÜNGÖR, Hacettepe mezunudur. Kırklareli, Kars, Denizli, Ankara, Baltimore, İstanbul ve Mersin’deki 30 yılı aşkın meslek hayatı boyunca kamuda ve özel sektörde çok çeşitli pozisyonlarda çalışmış, geniş bir yelpazede hizmet sunma deneyimine sahip olmuştur.

Psikolog Güngör, ağırlıklı olarak cinsel işlev bozuklukları alanında çalışmaktadır ve seyrek görülen bozukluklar dahil geniş bir uygulama tecrübesine sahiptir. Sağlık profesyonellerine yönelik çok sayıda kongre, kurs ve seminerde eğitmen ve organizatör olarak görev yapmıştır. Tüm psikoseksüel kuramları içtenlikle kabul etmekte ve bireyselleştirilmiş formülasyonlarla hastalarına yaklaşmaktadır. Üçüncü baskısı yapılan “10 Adımda Vaginismus Tedavisi” kitabının yazarıdır. 

Doç. Dr. Sadettin Güngör

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, riskli gebelik ve doğum (perinatoloji) yan dal uzmanıdır. Tıp ve tıpta uzmanlık eğitimlerini Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tamamlamıştır. Çeşitli askeri hastanelerde uzman hekim, cerrahi bilimler bölüm başkanı, baştabip yardımcısı ve baştabip olarak çalışmıştır. Ankara GATA’da (2001-2013) ve İstanbul Şişli Etfal’de (2014-2019) öğretim üyesi, eğitim görevlisi ve klinik eğitim sorumlusu olarak görev yapmıştır. 2006-2007’de Amerika’da Maryland Üniversitesinde misafir eğitici ve gözlemci olarak bulunmuştur.

Dr. Güngör’ün uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 100’e yakın makalesi; uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş 50’ye yakın bildirisi vardır. Bilimsel makaleleri 1500’e yakın atıf almıştır. H-indeksi 19, i10 indeksi 28’dir. 25 kitap ya da kitap bölümünde yazarlık ya da çevirmenlik yapmıştır. Ulusal kongre, kurs, seminer, sempozyum ve panel gibi bilimsel faaliyetlerde toplam 75 kez davetli konuşmacı, eğitici, oturum başkanı ya da organizatör olarak görev almıştır. Cinsel Terapi ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri (Tüp Bebek) alanlarında yetki sertifikaları bulunmaktadır.

Op. Dr. Sühan Bolay: 1994 yılında Ç.Ü. Tıp fakültesinden mezun olmuştur. Daha sonra Hillel Yaffe Medical Center/ İsrail’de Üroloji uzmanlığını tamamlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra S.Ü. Tıp fakültesinden denkliğini almıştır. Özellikle erkek kısırlığı ve erkek-kadın cinsel fonksiyon bozuklukları tanı ve tedavisi üzerine çalışmaktadır.Avrupa Üroloji Derneği, Türk Üroloji Derneği, Türk Endo Üroloji Derneği, Çukurova Üroloji Derneği, ESSM dernek üyelikleri mevcuttur.

Uzm. Dr. Erkut Coşkun: 1998 Erciyes Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuştur. 2007 yılında Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanlığını tamamlmıştır.

2015 / 2017 yılları arasında Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunda (AHEF) Genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini üstlenmiştir. AHEF bünyesinde Bilim ve Araştırma komisyonunu kurarak pek çok bilimsel araştırma ve yayın yapma fırsatı bulmuştur.

2019 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi AİLEMER bünyesinde Aile danışmanlığı yüksek lisans programında ve sertifikasyon programlarında Aile ve cinsellik konuları hakkında dersler vermektedir.

Ön Kayıt: Ön kayıt işlemleri için eğitim kayıt formunu doldurup tarafımıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğitim Kayıt Formuhttps://ailemer.uskudar.edu.tr/tr/sayfa/20/egitim-talep-formu

Ücret: Üsküdar Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına; 6.500 tl, diğer katılım; 7.000 tl'dir. Kredi kartına 8 taksit ve nakit ödemede 5 taksit seçenekleri mevcuttur.

Kredi kartı ile ödeme işlemleri için; https://register.uskudar.edu.tr/odeme/index/ailemer web sitemizden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT veya havale ödeme işlemleri için;

Üsküdar Üniversitesi İktisadi İşletmesi Yapı Kredi Ümraniye Şb.

Hesap Numarası: 74168797

IBAN: TR390006701000000074168797

Hesap bilgileri üzerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra dekontunuzu kesin kayıt işlemleri için ailemer@uskudar.edu.tr adresine isim soyisim, eğitim adı, telefon numarası, adres bilgilerini yazarak gönderebilirsiniz.

Eğitimler hakkını detaylı bilgi ve kayıt işlemleri için hafta içi 10:00-16:00 saatleri arası; 0216 400 2222 - 5095  dahili numaradan iletişime geçebilirsiniz. 

 

Eğitim Talep Formu İçin Tıklayınız.